Warsztat Nowy Targ

 

 


Czy opony wpływają na bezpieczeństwo jazdy?

Każdy kierowca chciałby jeździć bezpiecznie. Jednak niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak istotnym elementem bezpiecznej jazdy są właściwie dobrane opony. Dodatkowo jedynie 17% kierowców wie, że niewłaściwe (czyli zbyt niskie) ciśnienie powoduje większe zużycie paliwa. 

 

Dla wielu opona to tylko gumowy element nakładany na felgę, który ma sprawić, aby lepiej jeździło się samochodem. Niewiele ponad 30% społeczeństwa zauważa powiązanie pomiędzy oponami, ich stan, ciśnieniem w oponach, a bezpieczeństwem w czasie jazdy. Tymczasem opony to jedyne elementy łączące samochód z podłożem, a rola, którą pełnią jest często niedoceniana.

 

Przejdź do listy serwisów w Nowym Targu

 

Opona a warunki pogodowe

Zdecydowana większość kierowców zdaje sobie sprawę z tego, jak istotna jest wymiana opon letnich na zimowe, gdy nasze drogi robią się białe. Jednak jedynie niewielki odsetek wie, że opony letnie powinny zostać zastąpione zimowymi już w temperaturze 7 stopni Celsjusza. Poniżej tej temperatury opona przeznaczona do jazdy w warunkach letnich nie spełnia swoich zadań i może powodować obniżenie bezpieczeństwa w czasie jazdy.

 

Dodatkowo różne rodzaje bieżnika dopasowane są do różnych warunków pogodowych. Opony, z których korzystamy w zimie często posiadają bieżnik symetryczny kierunkowy lub asymetryczny, natomiast w oponach przeznaczonych do jazdy latem najczęściej spotkamy bieżnik symetryczny (samochody klasy niższej i średniej). Opony z bieżnikiem symetrycznym radzą sobie również gorzej od swoich nowocześniejszych następców na mokrej lub śliskiej nawierzchni. Ważna jest również głębokość bieżnika: zgodnie z polskim prawem nie może być ona mniejsza niż 1.6mm, jednak do opon użytkowanych w warunkach zimowych zaleca się bieżnik o minimalnej głębokości 4mm. Więcej informacji na temat bieżników znajdziesz tutaj (link: http://psomax.pl/news/serwis-samochodowy-krakow). 

 

Poszukiwane: dobre ciśnienie

Właściwe ciśnienie w oponach to nie tylko gwarancja bezpieczeństwa i lepszej przyczepności. Właściwe (czyli nie zbyt niskie) ciśnienie pozwoli Ci zaoszczędzić na wydatkach związanych z paliwem. Dodatkowo właściwa eksploatacja przedłuży żywotność opon w Twoim samochodzie. Tylko czterech na dziesięciu kierowców sprawdza ciśnienie w oponach przy okazji tankowania (nie każdego, lecz od czasu do czasu). Jednak aż 10% kierowców kontroluje poziom ciśnienia w oponach dopiero wtedy, gdy czuje, że jest ono niedostatecznie wysokie. 

 

Według danych pochodzących z raportu na temat świadomości znaczenia opon dla bezpieczeństwa jazdy i ochrony środowiska (http://pzpo.org.pl/assets/files/publications/PZPO_raport_pl.pdf) przygotowanego dla PZPO 13% kierowców sprawdza ciśnienie w oponach przy okazji wizyty w serwisie. Taka sama liczba ankietowanych kontroluje ciśnienie przy wymianie opon. Dodatkowo co dziesiąty kierowca sprawdza je przed wyruszeniem w długą trasę. 

 

Niepokojące jest to, że blisko 25% społeczeństwa nie wie, gdzie należy szukać informacji na temat prawidłowego ciśnienia stosowanego w oponach danego pojazdu Ten sam odsetek nie jest w stanie wymienić konsekwencji płynących z nieodpowiedniego ciśnienia w oponach. Pocieszające jest, że ponad 40% kierowców na pierwszym miejscu wśród konsekwencji płynących z nieodpowiedniego ciśnienia w oponach stawia gorszą kontrolę nad pojazdem. Na kolejnych miejscach wymieniane jest szybsze zużycie opon, wydłużenie drogi hamowania oraz większe zużycie paliwa. 

 

PSO MAX

W serwisach PSO MAX znajdujących się obecnie już w 19 lokalizacjach na terenie województw małopolskiego i podkarpackiego znajdziesz fachowe porady dotyczące doboru ogumienia, właściwego ciśnienia i wielu innych. W każdym serwisie wchodzącym w skład PSO MAX możesz zmierzyć ciśnienie w oponach Twojego samochodu. Zajmuje to raptem chwilę, a zapewnia bezpieczeństwo i oszczędności. Przyjedź i poznaj nasz  profesjonalizm. 

25.08.2014. / 11:16:36