Praca mechanika – odzież robocza

Praca mechanika to brudna robota, więc nic dziwnego, że kojarzą nam się oni z umazanym drelichem, rękami, a nawet twarzą. Dziś jednak coraz częściej w profesjonalnych warsztatach można zauważyć, że mimo tego, jak łatwo się w tym fachu ubrudzić smarami i innymi substancjami, mechanicy dbają o swój wygląd, aby dobrze prezentować się przed klientami. Nawet sami właściciele warsztatów dbają o porządną odzież roboczą dla swoich pracowników. Artykuł powstał dzięki współpracy z mybaze.com

Brudne fartuchy na śmietnik

Na pewno w dzisiejszych czasach należy zapomnieć o ufajdanych smarami fartuchach. Odzież powinna nie tylko chronić ciało przed brudem, ale także być komfortowa i nie utrudniać pracy. Powinna również być w miarę odporna na uszkodzenia i chronić mechanika przed niebezpiecznymi substancjami czy nawet urazami.


Strój mechanika powinien być zgodny z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy. Należy jednak pamiętać o zebraniu wymiarów od wszystkich pracowników, aby spodnie były dobrze dopasowane do sylwetki. Niedopasowany ubiór utrudnia pracę.


Ponadto mechanik powinien dobrze prezentować się w swoim stroju przed klientami, którzy na pewno to docenią. Najlepiej, aby ubrania miały ciemne kolory, na których brud, któremu nie da się zapobiec w warsztacie, nie będzie aż tak bardzo widoczny.

Najlepiej sprawdzą się stroje czarne, granatowe albo ciemnozielone. Oczywiście czystość i schludność od samego ubrania nie zależy. Stroje robocze powinny być wykonane z materiału łatwego do czyszczenia i prane niemal po każdym dniu pracy.


Nie jest łatwo znaleźć czas na codzienne pranie, więc warto zapewnić każdemu pracownikowi kilka kompletów odzieży roboczej na zmianę. Najlepiej mieć podpisaną umowę z pralnią, do której można regularnie zanosić uniformy do prania.


Owszem jest to dodatkowy koszt, ale nie można pozwalać, żeby mechanicy wiecznie pracowali w brudnych ubraniach, nawet jeśli tego brudu tak bardzo nie widać. Brud i smary to także nieprzyjemny zapach, który skutecznie może zrazić klientów, więc częste pranie jest konieczne, aby odzież tymi zapachami nie nasiąkła na amen.

Co zamiast brudnych fartuchów?

Wiadomo, że mechanika nie da się ubrać w elegancki garnitur czy koszulę i spodnie takie jak do biura. U dobrego krawca można zamówić porządne spodnie robocze, które można porównywać nawet do spodni sportowych, a do nich koszulki i t-shirty zobacz modele różnych marek na stronie partnera https://mybaze.com/pl/koszulki-i-t-shirty-meskie/.


Do takich spodni można dokupić koszulę z solidnego i wysokogatunkowego materiału, która będzie przylegała do ciała. Nie powinna mieć też zbyt długich rękawów. Rękawy, które zasłaniają dłonie, mogą mocno utrudnić pracę, a wykonanie niektórych czynności nawet uniemożliwić.


W przypadku używania jakichś urządzeń, czy maszyn, zbyt długi rękaw lub luźna wisząca koszula powoduje ryzyko wciągnięcia ubrania przez urządzenie, co może być bardzo niebezpieczne w skutkach. Koszulę oczywiście należy dopasować odpowiednio do spodni. Na przykład w przypadku spodni typu bojówki, modne bojówki różnych firm znajdziesz na stronie https://mybaze.com/pl/bojowki-meskie/, które powinny mieć czarny kolor, bo na nim nie będzie aż tak bardzo widoczny brud, idealne będzie połączenie ich z koszulą w kolorze czerwonym lub granatowym, najlepiej z logo na kieszonce.


Jednak jeśli w warsztacie panuje wysoka temperatura, zamiast grubszej koszuli wystarczy nawet t-shirt, oczywiście przylegający do ciała. Komfort pracy, bezpieczeństwo i odpowiednie prezentowanie się przed klientami – to wszystko musi łączyć w sobie odpowiedni strój dla mechanika. Sami pracownicy będą naprawdę wdzięczni za dbałość właściciela o ich odzież roboczą i chętnie będą ją zakładali.