Warsztat samochodowy Nowy Targ

 

 

 


Jak dbać o opony?

Opony to niewątpliwie istotnym elementy wyposażenia samochodu. Ważne jest, aby ich stan techniczny był dobry i pozwalał na bezpieczne korzystanie z pojazdu.  Oprócz sezonowych wymian opon i regularnego sprawdzania ciśnienia w oponach warto dbać o opony każdego dnia.
Pytanie tylko jak to zrobić? Przedstawiamy 5 zasad, których należy przestrzegać podczas eksploatacji opon. Zasady teozwolą przedłużyć żywotność opon, a użytkownikowi zapewnią większy komfort i bezpieczeństwo. 

 

Przejdź do listy serwisów w Nowym Targu

 

Ciśnienie

O tym jak ciśnienie w oponach wpływa na bezpieczeństwo jazdy pisaliśmy już tutaj (http://psomax.pl/news/warsztat-nowy-targ). Do tamtych słów dodamy jeszcze, że właściwe ciśnienie pozwala na lepszą kontrolę nad prowadzonym pojazdem, mniejsze zużycie paliwa oraz zapobiega powstawaniu uszkodzeń wewnątrz opony. Specjaliści radzą, aby kontrolować poziom ciśnienia przynajmniej raz w miesiącu. 

Wyważenie

Wbrew powszechnej opinii, że koła wystarczy wyważyć dwa razy do roku (przy zmianie opon z letnich na zimowe i odwrotnie) specjaliści radzą, by do serwisu samochodowego udać się już po przejechaniu 10 tysięcy kilometrów. Tak częsta kontrola stanu kół pozwoli zapobiec niepotrzebnemu niszczeniu samochodu, czyli nadmiernemu zużyciu opon oraz zawieszenia. 

Przechowywanie opon

Błędne jest przekonanie, że opona to jedynie kawałek gumy, więc żadnej różnicy nie zauważy podczas przechowywania. Tymczasem, jak mówi nam doświadczony serwisant PSO MAX, ważne jest nie tylko miejsce przechowywania, ale również warunki, w jakich się to odbywa. Najlepsza dla opon jest umiarkowana temperatura, suche podłoże, odseparowanie od niekorzystnych czynników zewnętrznych. Należy pamiętać również o przechowywaniu opon z dala od źródeł ciepła czy światła. Przy dłuższym przechowywaniu warto co miesiąc obrócić opony na drugą stronę w celu zapobiegania odkształcaniu. 

Styl prowadzenia

Styl prowadzenia ma ogromne znaczenie dla utrzymania opon naszego pojazdu. Jeżeli w czasie jazdy kierowca wykonuje gwałtowne manewry, nagłe hamowania, gwałtowne przyspieszenia opony jego samochodu będą zużywać się szybciej niż opony samochodu prowadzonego spokojnie. Ważna jest również nawierzchnia, po której się poruszamy. Nierówne, wyboiste drogi nie są najlepszymi przyjaciółmi opon.

Bieżnik

O nim też niedawno pisaliśmy [link]. Dziś dołożymy jeszcze kilka słów, ale w trochę innym kontekście. Minimalna głębokość bieżnika to 1.6 mm. Jednak eksperci zalecają  głębokość przynajmniej 3 mm latem oraz 4 mm zimą. Należy pamiętać, aby regularnie kontrolować bieżnik, gdyż “łyse” opony grożą utratą przyczepności, a co za tym idzie zwiększają ryzyko wypadku. Większość opon ma wmontowane wskaźniki pokazujące stan zużycia bieżnika, dlatego warto od czasu do czasu zwrócić na niego uwagę. Pamiętaj, że głębsze rowki lepiej odprowadzają wodę, a co za tym idzie zwiększają Twoje bezpieczeństwo na drodze. Warto zainwestować w nowe opony, gdy bieżnik jest już zużyty, ponieważ może oszczędzić nam to wielu drogowych nieprzyjemności.
Dodatkowych informacji dotyczących serwisowania oraz właściwego dbania o opony udzielą profesjonalni serwisanci grupy PSO MAX. Możesz odnaleźć ich już w 19 lokalizacjach w Małopolsce oraz na Podkarpaciu. 

28.08.2014. / 12:16:36