Warsztat samochodowy Gorlice

 

 

 

 

Czas na nowe opony?

Każdy kierowca zadaje sobie to pytanie. Jak ocenić, czy nastał już dzień, w którym konieczna staje się wizyta w serwisie samochodowym? Jak łatwo można sprawdzić stan opon? Na to i inne pytania odpowiedzą specjalistycznie przeszkoleni serwisanici PSO MAX. Odnajdziesz ich w 19 serwisach samochodowych na terenie województwa małopolskiego i podkarpackiego. 

 

Przejdź do listy serwisów w Gorlicach

 

Oto kilka podstawowych sytuacji, gdy należy wymienić opony w samochodzie:

 

Zużycie bieżnika

Minimalna głębokość bieżnika dozwolona przez polskie prawo to 1.6 mm. Gdy bieżnik jest bardziej płytki niż to dozwolone zdecydowanie spada poziom bezpieczeństwa w prowadzonym samochodzie. Jest to zatem najważniejszy powód do wymiany opony. Opony jednak warto wymienić, gdy głębokość bieżnika jest mniejsza niż 4 mm. Właściwa głębokość bieżnika pozwala na optymalną kontrolę nad samochodem.

 

Przebicie opony

Przebicie opony to sytuacja, gdy wymiana opony jest niezbędna. Choć nowoczesne opony są coraz bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne wciąż liczne są przypadki przebicia opony. Uszkodzona opona uniemożliwia kontynuowanie jazdy i wymusza nagłą wizytę w serwisie samochodowym. Niezauważone przebicie opony może przyczynić się do stłuczki lub wypadku, dlatego warto systematycznie kontrolować stan opon.

 

Zima

Gdy temperatura za oknem spada poniżej 7 stopni Celsjusza i utrzymuje się na tym poziomie przez kilka dni powinniśmy niezwłocznie odwiedzić serwis samochodowy w celu wymiany opon na zimowe. Niesprzyjające warunki atmosferyczne są przyczyną wielu zdarzeń drogowych, dlatego też, dbając o bezpieczeństwo swoje oraz innych użytkowników dróg, warto jak najszybciej wymienić opony, gdy warunki atmosferyczne zaczną tego wymagać.

 

Nieregularne zużycie

Nieregularne zużycie bieżnika sprawia, że zmniejszeniu ulega kontrola kierowcy nad pojazdem. Jego przyczyną może być niewłaściwe wywarzenie kół lub uszkodzenie zawieszenia. Nieregularne zużycie bieżnika zmniejsza żywotność opony, czyli generuje większe koszty eksploatacji poprzez konieczność częstszej wymiany opon. Aby uniknąć niepotrzebnych kosztów oraz optymalizować żywotność opon warto systematycznie odwiedzać serwis samochodowy w celu przeprowadzenie badań diagnostycznych.

 

Opona ze zmianami starzeniowymi

Nie można dokładnie przewidzieć tego jak długo opona zdatna będzie do użytku. Przyczyn takiego stanu jest wiele: metody przechowywania, sposób eksploatacji czy materiał, z którego powstała opona. Oponę należy bezwzględnie wymienić, jeżeli od jej produkcji minęło już 10 lat. Natomiast opony starsze niż pięcioletnie należy regularnie (przynajmniej raz do roku) kontrolować w profesjonalnym serwisie samochodowym.

 

Monitorowanie stanu opon pozwala na bezpieczne i wygodne korzystanie z samochodu. Regularne kontrolowanie opon pozwala na przedłużenie żywotności opony, a także pozwala na bieżąco wykrywać wszelkie nieprawidłowości wpływające negatywnie na komfort jazdy. 

28.10.2014. / 08:13:19